wz

Kino a film...

...nemám prakticky žádný vyhraněný oblíbený žánr, v minulosti jsem prošel snad vším, od akčních filmů z Dálného východu přes sci-fi, lehké oddechové komedie, horrory až ke zfilmovaným dílům klasické literatury. Vždy záleželo na okolnostech - koneckonců, na závěr vyčerpávajícího pracovního týdne bych si asi nedal špatně srozumitelný obsáhlý film, nad jehož obsahem je třeba se hluboce zamýšlet. Každopádně obdivuju lidi, kteří mají nápad něco nového vymyslet, dát dohromady všechny ty scény a útržky příběhu, že to dohromady vydá na celý film. Tvůrčí práce je prostě tvůrčí práce, a když se ten kumšt dělá se srdcem, tak to pak i s malým rozpočtem o něčem vypovídá... Samozřejmě, mám spoustu oblíbených titulů, které při vhodném naladění vždy rád zhlédnu znovu, ale kdybych měl jmenovat nějakých Top Ten, asi bych to nedal dohromady... Namátkově a netříděně zkusím třeba Blade Runner, Rain Man, Goodbye, Mr. Chips, obecně mám rád filmy s leteckou (Blue Thunder) a automobilovou (Interceptor) tématikou nebo filmy technologicky zajímavé (Tron, Abyss, T2, Matrix), jakož i filmy s časovou smyčkou (The Final Countdown), horrory, které se staly jistým pilířem žánru (The Thing, Evil Dead), líbili se mi Samotáři, prostě opravdu cokoliv, co se mi trefí do momentální nálady. Když přijde na věc, klidně Zuckerovy komedie, filmy Ridleyho Scotta nebo české pohádky...

Možná se to bude zdát neuvěřitelné, ale kdysi jsem uvažoval i o natočení námětem původního videoklipu na existující nahrávku (I Feel Love - Sandra), ale nakonec jsem těchto úvah zanechal - jsem tak trošku perfekcionalista, s nějakou amatéřinou bych se asi neztotožnil a na realizaci mého barvitě vymyšleného scénáře bych nejspíš potřeboval slušný rozpočet. A taky si neumím představit, kdo by se v případě bezrozpočtového soukromého pokusu nechal přemluvit ke ztvárnění vystupujících postav... :-)


Velmi jsem si oblíbil dobrou filmovou hudbu - klidně to mohou být notoricky známé melodie, které si vždy rád  znovu poslechnu a ani po letech pro mě neztrácejí svoji kvalitu. Oblíbení tvůrci: Maurice Jarre, Ennio Morricone, Hans Zimmer (moje velmi oblíbené hlavní téma z "Rain Man" a z poslední doby též "Tears Of The Sun"), Jerry Goldsmith, Patrick Doyle ("Frankenstein"), Brad Fiedel ("Terminator"), John Williams (legendární "Star Wars" a třeba "Jurrasic park"), z kdysi velmi populárních skladatelů i mimo filmovou oblast pak například Giorgio Moroder a řada dalších (např. Vangelis - "Blade Runner").

Opravdu zajímavým počinem je dvojalbum "Jeff Wayne's Musical Version Of The War Of The Worlds", které má se známou filmovou verzí společný původní námět. Postarší snímek z roku 1953 byl za speciální efekty sice oceněn, ale jinak jde o film vcelku nezajímavý.  Mnohem více mě zaujalo jeho velmi osobité hudební dvojče, a to hned při prvním poslechu. Je mu sice již přes dvacet let, ale nápadu ani provedení čas vůbec neublížil. Je škoda, že počet lidí, se kterými jsem se setkal a kterým tato záležitost něco říká, se dají spočítat na prstech jedné ruky. Přitom titulní "Eve Of The War" byla velmi oblíbeným námětem pro remixéry a slyšel jsem snad desítky více či méně povedených verzí. Právě tuto skladbu zná kdekdo, jen netuší, o co se jedná. Sám jsem se pokusil o ztvárnění, které by se co nejvíce blížilo originálu - a dopadlo to takto...


Někdy v průběhu loňského roku jsem se dostal ke zhlédnutí značně působivého filmu s neméně působivou hudbou, Faunovu labyrintu (El Laberinto del Fauno, Pan's Labyrinth). Je to hodně zvláštní film s dost nejednoznačným koncem. Autorem soundtracku je Javier Navarette a titulní melodie, která se táhne celým příběhem, je opravdu velmi silná. Ale chce to vidět a slyšet, tohle si musí každý přebrat sám v sobě... Ukázku najdete třeba tady nebo zde.

...návrat na úvodní stránku